Czy wiesz, kim był św. Józef z Kupertynu? Albo św. Genowefa? I dlaczego zostali ogłoszeni świętymi? Bo o św. Franciszku z Asyżu coś wiesz, prawda?

 

A jak o nich mówić dzieciom? My obraliśmy Świętych za przewodników po codzienności. Bohaterowie serialu, czyli Franek i Matylda, uczą się od „Wszystkich Świętych”, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Bo Święci to ludzie z krwi i kości, którzy, jak każdy człowiek, musieli zmierzyć się z samotnością, odrzuceniem, trudnymi relacjami w rodzinie, zazdrością i nieszczerością. Ich decyzja o opowiedzeniu się po stronie dobra powinna być inspiracją dla naszych dzieci.

Pamiętaj – wykorzystując najnowsze osiągnięcia cywilizacji (np.: smartfon, tablet, laptop) wykorzystuj je zawsze na większą chwałę Boga i czci Maryi!

A wiesz, że…
Święty Maksymilian Kolbe zaprojektował statek kosmiczny do lotów międzyplanetarnych?

Zrobił to zaledwie po 12 latach pierwszego lotu braci Wright – w 1915 roku, składając we włoskim urzędzie patentowym projekt tego niezwykłego pojazdu. Nazwał go „Eteroplan”, a niektóre rozwiązania techniczne zaproponowane w tym projekcie zostały blisko 50 lat później zastosowane przy budowie rakiety nośnej wynoszącej ludzi na orbitę okołoziemską.

Święty Maksymilian był niezwykłym i kreatywnym człowiekiem: w wieku 15 lat opracował telegraf i urządzenie do nagrywania głosu (czyżby współczesny dyktafon?…), stworzył agregat prądotwórczy, który do dzisiaj jest czynny w założonym przez niego klasztorze w Niepokalanowie. Założył wydawnictwo drukujące czasopismo „Rycerza Niepokalanej”, które w latach 1938 – 1939 rozchodziło się w blisko milionowym nakładzie(!); rozgłośnię radiową, która w latach 1937 – 1938 swoim zasięgiem obejmowała całą Polskę. W planach miał jeszcze założenie telewizji i otwarcie lotniska, ale wybuch drugiej wojny światowej zniweczył te plany. Na koniec bohatersko oddał życie za drugiego człowieka.

Wszystko co czynił, jak mówił – robił „w połatanym habicie i w połatanych butach”, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniczne dla służenia Niepokalanej – jak nazywał Maryję. Jej oddawał wszystkie swoje troski, a jak czegoś nie mógł zrobić to Ją wzywał o pomoc.

Święty Maksymilian Kolbe został patronem energetyków, elektroników, elektryków oraz Honorowych Dawców Krwi.

A wiesz, że…
Św. Bernard z Aosty (zwanym też Bernard z Menthon) założył pierwsze schronisko górskie?

Miało to miejsce – uwaga – ok. 1050 roku! Schronisko, a właściwie Klasztor, który funkcjonuje również jako Schronisko Górskie działa do dziś na wysokości 2473 m n.p.m. na Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda w Alpach, na granicy włosko – szwajcarskiej. Jest prowadzone przez Kanoników Regularnych, którzy udzielają schronienia wszystkim turystom i pielgrzymom podążającym trudnym szlakiem.

Można tam spotkać też słynną rasę psów bernardynów, które swoją nazwę zawdzięczają świętemu Bernardowi i tam też wzięły swój początek. To one wraz z mnichami, od wieków, brały udział w poszukiwaniach zaginionych czy przysypanych przez lawiny.
Dzięki zasługom dla ludzi gór św. Bernard stał się patronem alpinistów, turystów, narciarzy i górskich ratowników.

Pamiętaj – w górach nie jesteś sam!

CHCESZ POMÓC?

Wspieraj. Dołącz do grona Darczyńców